DNI OTWARTE RED HATA I FEDORY KRAKÓW-2007. 


W piekny czerwcowy weekend 16 i 17 czerwca mialem okazje uczestniczyc w Dniach Otwartych
Red Hata i Fedory w Krakowie.  O tej imprezie mozna tez poczytac pod http://www.fedora.pl/fod/
Dodam tez opis podany przez Pawla Sadowskiego i zaczerpniety z listy dyskusyjnej Krakowskiej
Grupy Uzytkownikow Linuxa CLUG.


Po Fedora and Red Hat Open Days - podsumowanie | OPIS 1
By McGiwer

No i stało się. W miniony weekend w budynku Politechniki Krakowskiej odbyła się impreza mająca na celu promocję systemów wywodzących się z rodziny Red Hat Linux, jak też innych projektów Open Source. Prelekcje podczas konferencji były ciekawe, atmosfera niesamowita, a spotkanie w sobotnią noc zdecydowanie polepszyło integrację społeczności, o czym mogą świadczyć chociażby pewne braki widoczne na sali podczas prelekcji następnego dnia…

Dla części uczestników impreza rozpoczęła się już w piątkowy wieczór zaraz po przybyciu do akademika… W rozkręceniu się i podgrzaniu atmosfery swój ogromny udział mieli bawiący się studenci Akademii Rolniczej. Około godziny trzeciej nad ranem, niektórzy członkowie społeczności Fedory postanowili udać się na “nocny” spoczynek.

Po przebudzeniu się wszyscy szybko doprowadzili się do stanu pozwalającego udać się na imprezę, co niezwłocznie uczynili. Z chwilą dotarcia na miejsce zapoznaliśmy się z resztą społeczności, która czekała na rozpoczęcie konferencji. Wtedy też rozpoczęła się rejestracja, po której wszyscy udali się do sali, gdzie miało miejsce przywitanie przybyłych gości przez organizatorów, po czym odbyła się pierwsza prelekcja. Była to prezentacja o temacie “Red Hat Enterprise Linux 5 - nowy standard korporacyjny” prowadzona przez Jerzego Baranowskiego, który w bardzo przyjazny sposób przedstawił, co Red Hat ma do zaoferowania wraz ze swoją nową platformą klasy Enterprise, a także opowiedział o sytuacji Red Hata na polskim rynku IT. Było też kilka nagród dla najbardziej aktywnych uczestników wykładu. Następnie na scenie pojawił się Adrian Malina, który zapoznał uczestników spotkania z najnowszą wersją Fedory sygnowaną numerkiem 7. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się o wielu nowościach wprowadzonych w najświeższym wydaniu dystrybucji. Następne dwie prezentacje były poświęcone wirtualizacji z wykorzystaniem środowiska Xen. Najpierw Stanisław przedstawił ogólne informacje dotyczące tegoż środowiska, a chwilę później Patryk Malina pokazał jak wygląda wirtualizacja “od kuchni”. Podczas jego prelekcji mogliśmy zobaczyć wirtualizację wykonaną z wykorzystaniem środowiska Xen na żywo, bowiem Patryk pokazał jak zainstalować za pomocą Xen-a pewien system, którego nazwy nie będę tu wymieniał :) W każdym bądź razie prezentacja była wyjątkowo interesująca, zwłaszcza, jeżeli ktoś wcześniej w ogóle nie miał styczności z wirtualizacją. Gdy wykład dobiegł końca, nastąpiła przerwa obiadowa, po której wszyscy wrócili na salę w celu wysłuchania dalszych prezentacji.

Bezpośrednio po przerwie swoją prezentację miał Paweł Sadowski, który opowiedział o społeczności Fedory w Polsce, jak też w Europie. Niestety z przyczyn osobistych na konferencji nie pojawił się Stefan Held, który miał opowiedzieć o europejskiej społeczności Fedory. Jednak mimo to impreza była bardzo udana. Następną prelekcją o której nie można zapomnieć był imponujący pokaz Karola Trzcionki, który mówił o tworzeniu pakietów RPM dla Fedory. Bardzo interesująca była część prezentacji, w której Karol pokazał jak wygląda taki proces na żywo, co uwieńczył dodaniem pakietu do repozytorium Fedory. Tak zakończył się pierwszy dzień imprezy.

Po opuszczeniu budynku, w którym odbywała się konferencja, społeczność z wielkim entuzjazmem udała się do jednego z klubów studenckich w miasteczku studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej o bardzo sympatycznej nazwie “Filutek”. Ale nazwa to tylko nieistotny szczegół w porównaniu z obrazem integracji szeroko pojętej społeczności, która odbywała się wewnątrz… ;) Po pewnym czasie większość uczestników udała się do klubu “Showtime” mieszczącego się na Rynku Krakowskim. Atmosfera była niesamowita. Główną atrakcją był zespół, który grał świetną muzykę na scenie wewnątrz lokalu, oraz, co miało miejsce po pewnym czasie, kilku członków społeczności, którzy świetnie bawili się podczas wspólnych tańców z tubylcami, którą to zabawę z pewnością “uintensywnił” płyn, który kolejnymi litrami gasił pragnienia zapracowanych na co dzień członków owej społeczności :) Impreza na rynku zakończyła się wcześnie nad ranem…

Po krótkim śnie uczestnicy ponownie udali się do jednego z budynków Politechniki Krakowskiej, aby wysłuchać pozostałych prezentacji. Gdy rozpoczęła się pierwsza prelekcja, można było spostrzec braki w gościach, co niewątpliwie świadczy o tym, że społeczność się zintegrowała :)

Pierwszą prezentację na temat licencji rozpoczęli Karol Przystalski oraz Łukasz Adamski. Następnie można było wysłuchać prezentacji o tematyce takiej jak Compiz, KDE 4, Jabber. Po nich miała miejsce prelekcja dotycząca Fedora Directory Server, którą poprowadził Paweł Sadowski. Pojawiła się ona zamiast zaplanowanego wcześniej wykładu o kryptografii pod systemem Linuks.

Gdy wykłady pierwszej tej części konferencji dobiegły końca, uczestnicy podczas kilkudziesięcio minutowej przerwy mogli zjeść wyśmienitą pizzę i ewentualnie zaspokoić pragnienie, po czym udali się na ostatnie dwie prelekcje. Pierwsza z nich była poświęcona tematyce serwerów internetowych Red Hat Linux. Jakub Jarkiewicz pokazał na żywo jak skonfigurować poszczególne serwery, z czego najbardziej widowiskowy był serwer streamingu Icecast, po którego skonfigurowaniu goście mogli na swoich maszynach posłuchać listy przebojów przygotowanej dla nich przez Jakuba. Ostatnia prelekcja dotyczyła systemu składu drukarskiego TeX. Karol Przystalski w bardzo ciekawy sposób opowiedział o tym systemie, nie zapominając również o jego praktycznym wykorzystaniu.

Po zakończeniu wszystkich prezentacji organizatorzy przygotowali upominki dla uczestników, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania dotyczące poszczególnych prelekcji. Ci, którzy nie mieli takiego szczęścia, mieli możliwość nabycia gadżetów związanych z Fedorą, takich jak koszulki, plakaty i kilka rodzajów znaczków z logiem ich ukochanej dystrybucji.

Podsumowując, impreza była wspaniała. Dzięki niej polska społeczność Fedory mogła się bliżej poznać i zintegrować, przy okazji dowiadując się interesujących rzeczy na temat systemu i nie tylko. Aż żal, że już się skończyło, ale cóż - nic co dobre nie trwa wiecznie. Teraz pozostaje tylko czekać na następne Fedora Open Days w roku 2008. A zatem: do zobaczenia za rok!

***********************************************************
http://www.fedora.pl/fod/relacja


Relacja z "Fedora and Red Hat Open Days"

W wielkim skrócie. Zaszło wiele zmian podczas organizacji, jak choćby zmiana miejsca konferencji, czy też kilka modyfikacji agendy. Pomimo że impreza uderzała w bardzo wąską grupę odbiorców, frekwencja była bardzo przyzwoita. Ilość odsłon niniejszej strony zaskoczyła organizatorów - zapewne to wynik dobrze przeprowadzonej kampanii medialnej. Nie obyło się bez drobnych nieścisłości i wpadek, ale jedno jest pewne - było warto! Do boju więc, za rok będzie znacznie lepiej (:

Prezentacje z prelekcji pobierzesz klikając na temat prelecji w dziale agenda.

Koniecznie obejrzyj też zdjęcia z konferencji oraz nocnej imprezy.

**************************************************************


Oto moje zdjecia z imprezy.1). Rozpoczynamy  Dni Otwarte Red Hata i Fedory.2). Od lewej Karol i Przemek.3). Patryk Malina,4). Od lewej  Patryk Malina. i Jerzy Baranowski Prezes Zarzadu B2B Sp. z o. o. prowadzi prezentacje
      Red Hat Enterprise Linux 5   nowy standard korporacyjny.5). Przemek.6).7). Prezentacja Jerzego Baranowskiego trwa.8). Adrian Malina i jego prezentacja  Fedora 7. Najnowsza wersja dystrybucji.9). Adrian Malina.10). Wirtualizacja - nowe narzedzia i mozliwosci. Prowadzi Stanislaw.11).  Stanislaw.12). Uczestnicy.13). Pawel Sadowski McGiwer, Ambasador Fedory opowiada o Spolecznosci Fedory w Polsce i Europie.14). Pawel Sadowski.15). Przemek.16). Pawel Sadowski.17). Xen pokaz wirtualizacji Okienek i Fedory. Od lewej Adrian, Patryk i Przemek.18). Patryk Malina.19). Patryk Malina.20). Jerzy Baranowski i Patryk Malina.21). Karol Trzcionka opowiada o RPM i Tworzeniu pakietow.22).23). Od lewej Karol Przystalski i Kamil Grzebien.24). Poczatek wieczorno-nocnej imprezy integracyjnej. Najpierw w klubie studenckim Filutek.
       Koledzy i moj Pingwinek.25). Telewizory.  Ten wylaczony po prawej, to czarno-bialy, polski lampowy TV "Ametyst." Ja dawniej takich i
        podobnych duzo naprawialem. Och przypomnialy sie te dawne czasy.26). Bufet.  Na dole stoi polskie raio z gramofonem "Menuet. " Och jakie, to byly czasy.  Czego i jak wtedy sie
        sluchalo.27). Kolejne radio lampowe, tym razem niemieckie.28). Ja, kolezanka i koledzy.29). Tomek z moim Pingwinkiem.30).31). I am Fedora. Dobre. :)32). W milym towarzystwie. :)33). Od lewej Grzegorz, Jerzy, Karol i Przemek.34). Od lewej. Grzegorz, Karol, ja i Przemek.35). Pozniej wybralismy sie na rynek Krakowa.36). Idziemy dalej.37). Dorozka na rynku.38). Teraz w nocnym klubie Showtime. Mile towarzystwo i Pingwinek.39). Bawimy sie dalej. Klub ma nawet wlasna TV.40). Nocna impreza trwa.41). Przemek i ja z Pingwinkiem.42).43). Widok na rynek Krakowa noca.44). Zespol muzyczny gra.45).Pingwinek, Adrian  Malina i Karol Trzcionka.46) Od lewej  Jerzy Baranowski, Grzegorz z moim Pingwinkiem i dalej cale mile towarzystwo.47) Muzycy dalej graja i jest przyjemnie. :)48). Przed rozpoczeciem prelekcji drugiego dnia zbieramy sie przed budynkiem konferencyjno wystawienniczym
        Politechniki Krakowskiej. "Kotlownia."49). Przychodza kolejni uczestnicy.50.)51). Mozna juz wchodzic. Za chwilke beda prezentacje.

Zappraszam tez do ogladania zdjec wykonanych przez moich kolegow pod
http://orion.if.uj.edu.pl/~psycho/fod2007-imprezka/
http://www.fedora.pl/fod/relacja
Rowniez tez zapraszam do zapoznania sie z agenda i pobrania materialow bedacych pod
http://www.fedora.pl/fod/agenda


powrót na poprzednia strone